Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa dni urlopu za cztery dni pracy

29 października 2014 | Dobra Firma | Grażyna Ordak

Przy obliczeniu niepełnoetatowcowi ekwiwalentu za niewykorzystane wakacje trzeba zachować prawidłową kolejność działań i zasady dotyczące zaokrąglania.

  • Zatrudniliśmy pracownika z dużym stażem na pół etatu. W październiku pracował tylko cztery dni i się zwolnił. Czy on w ogóle nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego za ten czas i czy musimy mu wypłacić za niego ekwiwalent finansowy? Jeśli tak, to za ile dni urlopu? – pyta czytelnik.

Choć pracodawcy może się to wydawać nieracjonalne, nawet za te cztery dni pracy w październiku zatrudniony nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego. Przesądzają o tym art. 152 § 1 i 1552a § 1 i 2 k.p.

Teraz trzeba ustalić, ile tych wakacyjnych dni może być. U zaangażowanych na część etatu konieczne jest zachowanie prawidłowej kolejności obliczeń. Zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy urlop ustala się proporcjonalnie do jego godzin aktywności. Stanowi o tym art. 154 § 2...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9979

Wydanie: 9979

Spis treści
Zamów abonament