Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynagrodzenia za wspólne zakupy pod lupą fiskusa

29 października 2014 | Prawo i praktyka | Ewelina 
Stamblewska-Urbaniak

ROZLICZENIA | W grupach kapitałowych często centralizuje się funkcję zaopatrzeniową. Organy mogą wtedy zweryfikować kalkulację należności dla zajmującej się tym spółki. Szczególnie gdy ma siedzibę w kraju z niższą stawką podatku.

W ubiegłym roku rozpoczęły się prace OECD w zakresie przeciwdziałania planowaniu podatkowemu skutkującemu uniknięciem opodatkowania lub jego przesunięciem do jurysdykcji o niskich stawkach podatku (prace w ramach BEPS – ang. base erosion and profit shifting). Efektem tych prac (których zakończenie planowane jest na przyszły rok) będą wytyczne/rozwiązania dla krajów OECD, które będą mogły być przez nie implementowane do lokalnego porządku prawnego.

Jednym z głównych tematów tych prac jest zapewnienie, aby transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi były wyceniane w zgodzie z kreowaniem wartości (ang. value creation). Co więcej, w projekcie raportu poświęconemu co do zasady wycenie wartości intelektualnych, którego najnowszą wersję opublikowano we wrześniu tego roku, sporo miejsca poświęcono tematowi podziału korzyści wynikających z synergii grupowej.

W tym kontekście warto się przyjrzeć tematowi centralizacji funkcji zaopatrzeniowej w grupie.

Są różne rodzaje współpracy

W praktyce często można się spotkać z centralizacją pewnych funkcji w ramach grup kapitałowych. Wynika to głównie z dążenia do uzyskania efektu skali, a w konsekwencji do osiągnięcia oszczędności kosztowych. Typowym przykładem jest centralizacja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9979

Wydanie: 9979

Spis treści
Zamów abonament