Wynagrodzenia za wspólne zakupy pod lupą fiskusa
ROZLICZENIA | W grupach kapitałowych często centralizuje się funkcję zaopatrzeniową. Organy mogą wtedy zweryfikować kalkulację należności dla zajmującej się tym spółki. Szczególnie gdy ma siedzibę w kraju z niższą stawką podatku.
W ubiegłym roku rozpoczęły się prace OECD w zakresie przeciwdziałania planowaniu podatkowemu skutkującemu uniknięciem opodatkowania lub jego przesunięciem do jurysdykcji o niskich stawkach podatku (prace w ramach BEPS – ang. base erosion and profit shifting). Efektem tych prac (których zakończenie planowane jest na przyszły rok) będą wytyczne/rozwiązania dla krajów OECD, które będą mogły być przez nie implementowane do lokalnego porządku prawnego.
Jednym z głównych tematów tych prac jest zapewnienie, aby transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi były wyceniane w zgodzie z kreowaniem wartości (ang. value creation). Co więcej, w projekcie raportu poświęconemu co do zasady wycenie wartości intelektualnych, którego najnowszą wersję opublikowano we wrześniu tego roku, sporo miejsca poświęcono tematowi podziału korzyści wynikających z synergii grupowej.
W tym kontekście warto się przyjrzeć tematowi centralizacji funkcji zaopatrzeniowej w grupie.
Są różne rodzaje współpracy
W praktyce często można się spotkać z centralizacją pewnych funkcji w ramach grup kapitałowych. Wynika to głównie z dążenia do uzyskania efektu skali, a w konsekwencji do osiągnięcia oszczędności kosztowych. Typowym przykładem jest centralizacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta