Budynek firmy musi być dostępny dla osób niepełnosprawnych
Projektując nieruchomości, trzeba pamiętać o tym, by umożliwić korzystanie z nich osobom mającym problemy z poruszaniem się. Dotyczy to również przedsiębiorców przebudowujących lokale na potrzeby spółki.
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej bardzo często jest nierozerwalnie związane z posiadaniem odpowiednio przystosowanego lokalu. W tym celu przedsiębiorcy muszą np. wykupić czy wynająć lokal użytkowy. Zgodnie z prawem budowlanym będzie nim część budynku składająca się z jednego lub więcej pomieszczeń, wydzielona stałymi przegrodami budowlanymi, albo cały budynek, niebędący mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym czy gospodarczym. Lokalem użytkowym będzie więc np. pomieszczenie biurowe, gabinet, w którym mieści się kancelaria prawna, lokal sklepowy, lokal produkcyjny czy magazyn.
Warunki techniczne do spełnienia
Przedsiębiorcy zamierzający rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej muszą pamiętać, że lokale użytkowe muszą spełniać szereg wymogów. Zależą one od prowadzonej w nich działalności, a także od regulacji szeroko rozumianego prawa budowlanego. Wymagania techniczne, jakim muszą odpowiadać lokale użytkowe, zostały określone w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Zgodnie z tymi przepisami np. wysokość pomieszczeń przeznaczonych na stały lub czasowy pobyt więcej niż czterech osób powinna wynosić minimum 3 metry, a wysokość pomieszczeń do pracy i innych celów, w których występują czynniki uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia, powinna wynosić minimum...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta