Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wszyscy chcemy mistrzostw

29 października 2014 | Rzecz o prawie | Karol Laskowski
Karol Laskowski
źródło: materiały prasowe
Karol Laskowski

Co zrobić, aby rozczarowanie brakiem transmisji mistrzostw świata w siatkówce nie powtórzyło się przy innych okazjach? – zastanawia się prawnik.

Karol Laskowski

Mimo że od ogromnego sukcesu polskich siatkarzy minęło już trochę czasu, kibice jeszcze długo będą pamiętać, że nie mogli obejrzeć meczów reprezentacji w ogólnokrajowej i nieodpłatnej telewizji. Dlatego też warto się zastanowić, jakie działania należy podjąć, aby w przyszłości uniknąć podobnej sytuacji.

Ważne wydarzenia

Mechanizm mający nas uchronić przed zakodowaniem ważnych wydarzeń sportowych wprowadzono do polskiej ustawy o radiofonii i telewizji już kilkanaście lat temu i gdyby na tej liście odpowiednio wcześnie znalazły się mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn, z pewnością wszyscy moglibyśmy oglądać sukcesy biało-czerwonych.

Zgodnie z ustawą wydarzenia o zasadniczym zdarzeniu społecznym powinny być dostępne w kwalifikowanych programach telewizyjnych, tj. ogólnokrajowych, nieodpłatnych. Oznacza to, że powinny być dostępne w programach telewizji publicznej lub w innych programach naziemnej telewizji cyfrowej dostępnych poprzez multipleksy. Mogą one być pokazywane w innych kanałach telewizyjnych (np. kodowanych) tylko wówczas, gdy żaden z nadawców programów kwalifikowanych nie wyraził gotowości zawarcia umowy z właścicielem praw, lub równolegle do transmisji „otwartej".

Kwestią podstawową pozostaje identyfikacja ważnych wydarzeń. Ich listę zawiera ustawa, obejmuje ona jednak tylko letnie i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9979

Wydanie: 9979

Spis treści
Zamów abonament