Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W pułapce oskarżeń. Czy opozycja doszła do ściany?

29 października 2014 | Rzecz o polityce | Paweł Majewski
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie stanie się ulubieńcem mediów, ale może lepiej do nich docierać, jeśli przełamie dotychczasowe schematy działania
autor zdjęcia: Danuta Matloch
źródło: Fotorzepa
Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie stanie się ulubieńcem mediów, ale może lepiej do nich docierać, jeśli przełamie dotychczasowe schematy działania

PiS, zamiast obwiniać media o swoje porażki, powinien zrozumieć logikę ich działania.

Jeśli sondaże przed wyborami parlamentarnymi będą złe, to wymienię was na młodszych – straszył ostatnio swoich posłów prezes PiS Jarosław Kaczyński. Sytuacja miała miejsce podczas słynnego, opisywanego już przez „Rzeczpospolitą", mobilizacyjnego posiedzenia klubu parlamentarnego.

Jak ujawniliśmy, lider PiS w ten sposób motywował polityków swojego ugrupowania do ciężkiej pracy w kampanii przed wyborami samorządowymi. Kaczyński ma bowiem świadomość, że listy do sejmików nie są najmocniejsze. Jeśli jego partia znów poniesie porażkę w skali kraju, to nie będzie mogła jej przykryć np. sukcesami w dużych miastach.

Kaczyński zna też przyczyny tego stanu rzeczy. W partii, w której zablokowane są drogi wewnętrznego awansu, a lokalny poseł zrobi wszystko, by nie wyrósł mu zbyt silny konkurent, trudno o poprawienie jakości kandydatów czy otwarcie na nowe środowiska, które przyciągną głosy.

Ten zamknięty obieg sprawia, że partia musiałaby dokonać gruntownej przebudowy struktur, co na rok przed wyborami jest mało prawdopodobne. Jak zatem miałyby się poprawić sondaże, by ocalić skóry posłów PiS?

Pod medialnym ostrzałem

Nie da się tego zrobić bez zmiany wizerunku formacji, korzystając jedynie z potknięć rywali. Dobitnie pokazują to badania z ostatnich miesięcy. Z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9979

Wydanie: 9979

Spis treści
Zamów abonament