Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polak przywozi z saksów kapitał i dobry przykład

29 października 2014 | Ciekawa ekonomia
Wiedza i doświadczenie migrantów są równie cenne jak ich przekazy pieniężne
źródło: Rzeczpospolita
Wiedza i doświadczenie migrantów są równie cenne jak ich przekazy pieniężne
źródło: Rzeczpospolita

Migracje | Gospodarka i lokalne społeczności mogą wiele zyskać, jeśli do kraju wrócą rodacy pracujący i uczący się za granicą.

Anita Błaszczak

942 mln euro, czyli ok. 4 mld zł, przekazali w I kw. tego roku do kraju polscy migranci pracujący za granicą – wynika z ostatnich danych NBP. Ich transfery pieniężne od lat zasilają naszą gospodarkę i rodzinne budżety miliardami złotych rocznie.

Migranci zarobkowi nie tylko na bieżąco ślą pieniądze bliskim, ale też wracając z saksów, przywożą wypracowany tam kapitał. I to nie tylko finansowy, gdyż wielu Polaków wraca do kraju z kapitałem wiedzy, nowych doświadczeń i dobrych praktyk podpatrzonych na Zachodzie.

Dotyczy to zarówno dobrze wykształconych specjalistów i menedżerów jak również pracowników, którzy w Wielkiej Brytanii czy Niemczech wykonywali proste prace fizyczne na budowach albo  jako pomoc domowa.

Promotor nowych idei

– Wracający emigranci przywożą małe, codzienne innowacje dotyczące np. ról w rodzinie, bardziej przyjaznego podejścia do pracowników czy sposobu urządzenia domu. W sprzyjających warunkach stają się nierzadko "aktorami zmian społecznych" w swoim lokalnym środowisku – twierdzi prof....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9979

Wydanie: 9979

Spis treści
Zamów abonament