Polak przywozi z saksów kapitał i dobry przykład
Migracje | Gospodarka i lokalne społeczności mogą wiele zyskać, jeśli do kraju wrócą rodacy pracujący i uczący się za granicą.
Anita Błaszczak
942 mln euro, czyli ok. 4 mld zł, przekazali w I kw. tego roku do kraju polscy migranci pracujący za granicą – wynika z ostatnich danych NBP. Ich transfery pieniężne od lat zasilają naszą gospodarkę i rodzinne budżety miliardami złotych rocznie.
Migranci zarobkowi nie tylko na bieżąco ślą pieniądze bliskim, ale też wracając z saksów, przywożą wypracowany tam kapitał. I to nie tylko finansowy, gdyż wielu Polaków wraca do kraju z kapitałem wiedzy, nowych doświadczeń i dobrych praktyk podpatrzonych na Zachodzie.
Dotyczy to zarówno dobrze wykształconych specjalistów i menedżerów jak również pracowników, którzy w Wielkiej Brytanii czy Niemczech wykonywali proste prace fizyczne na budowach albo jako pomoc domowa.
Promotor nowych idei
– Wracający emigranci przywożą małe, codzienne innowacje dotyczące np. ról w rodzinie, bardziej przyjaznego podejścia do pracowników czy sposobu urządzenia domu. W sprzyjających warunkach stają się nierzadko "aktorami zmian społecznych" w swoim lokalnym środowisku – twierdzi prof....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta