Trudna akcyza od papierosów
Przy określania kształtu podatku akcyzowego od tytoniu należy brać pod uwagę krzywą Laffera – pisze ekonomista.
Bohdan Wyżnikiewicz
Podatek akcyzowy od wyrobów tytoniowych stanowi fascynujące wyzwanie dla badaczy polityki fiskalnej – uważa prof. Arthur Laffer, amerykański ekonomista, autor koncepcji tzw. krzywej Laffera, który we wrześniu odwiedził Warszawę na zaproszenie Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Dwa miesiące wcześniej ukazała się jego książka („Handbook of Tobacco Taxation: Theory and Practice, The Laffer Center"), w której m.in. zawarty jest przegląd systemów podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych w kilkudziesięciu krajach świata.
Dwie funkcje podatku
Laffer zauważa, że kształt tego podatku akcyzowego różni się między krajami, bowiem jest to narzędzie polityki podatkowej, która ma wypełniać dwie funkcje: fiskalną i dbałości o zdrowie społeczeństwa. Inaczej mówiąc, papierosy nie mogą być ani za tanie, ani za drogie. Zbyt tanie papierosy oznaczają niskie wpływy budżetowe i nadmierną ich dostępność, zwłaszcza dla młodzieży. Zbyt drogie papierosy prowadzą do spadku sprzedaży i podatków oraz rozkwitu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta