Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opiekuńczy i na dziecko, i na rodzica

29 października 2014 | Dobra Firma | Anna Abramowska

Zasiłek na chorego niemowlaka otrzyma ojciec, nawet jeśli maluch na co dzień jest w domu z niepracującą matką. Ale opieka nad niedomagającą teściową jest płatna tylko wtedy, gdy zięć mieszka z nią pod jednym dachem.

Z zasiłku opiekuńczego korzystają najczęściej rodzice małych dzieci. Szczególnie dużo infekcji przydarza się dzieciom rozpoczynającym edukację przedszkolną. Przeplatanka tydzień w domu, tydzień w przedszkolu nie jest niczym nadzwyczajnym. Jak zaopiekować się chorym dzieckiem, jeśli nie ma się na podorędziu chętnej do pomocy babci?

Wyjściem z patowej sytuacji jest zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on rodzicowi na etacie, wykonującemu zlecenie czy prowadzącemu własny biznes. Jednak w tych dwóch ostatnich wariantach konieczne jest, aby rodzic przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Z umowy o pracę ubezpieczenie to jest obowiązkowe.

O zasiłek ubiegać się może jedynie „czynny" etatowiec. To oznacza, że nie otrzyma go osoba przebywająca na urlopie wychowawczym czy bezpłatnym. Także matka będąca w domu na rocznym urlopie macierzyńskim nie dostanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9979

Wydanie: 9979

Spis treści
Zamów abonament