Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydatki lepiej kontrolowane

29 października 2014 | Ciekawa ekonomia
Wciąż 46 proc. Polaków planuje duże, regularne wydatki z niewielkim wyprzedzeniem
źródło: Rzeczpospolita
Wciąż 46 proc. Polaków planuje duże, regularne wydatki z niewielkim wyprzedzeniem

Finanse | Więcej Polaków zarządza swoim domowym budżetem. Pozwala to tworzyć finansową poduszkę bezpieczeństwa.

Anna cieślak-Wróblewska

Około 81 proc. z nas kontroluje swoje wydatki – wynika z najnowszych badań Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy „Postawy Polaków wobec oszczędzania" przeprowadzonych w tym roku. W porównaniu z wynikami z lat poprzednich, widać delikatną poprawę.

Przybyło przede wszystkim tych Polaków, którzy kontrolują wydatki większe, takie jak na odzież, energię, czynsz oraz te największe – związane z kupnem sprzętu AGD, RTV czy wakacjami (z 44 proc. w 2013 r. do 52 proc. w 2014 r.). Z kolei liczba Polaków, którzy patrzą na każdą złotówkę, przeznaczoną także na potrzeby życia codziennego, nieco spadła. –  Im większe dochody, tym bardziej luźna kontrola, oparta na planowaniu tzw. wydatków na wyższym poziomie. Im osoby mniej zamożne, tym ściślejsze jest zarządzanie – wynika z badań. Nieco zmniejszyła się także grupa osób, które w ogóle nie kontrolują swoich wydatków.

Planowanie krótkoterminowe

Ciekawe są też wyniki pokazujące, z jakim wyprzedzeniem Polacy przygotowują się do ponoszenia dających się przewidzieć kosztów regularnych wydarzeń, takich jak święta, urodziny, wyjazdy na urlop czy szkolna wyprawka. Z jednej strony przybyło tych, którzy planują tego typu wydatki na pół roku wcześniej lub dłużej, a ubyło tych, którzy  w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9979

Wydanie: 9979

Spis treści
Zamów abonament