Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wątpliwości po szczycie

29 października 2014 | Ciekawa ekonomia
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Rzeczpospolita

Konkluzje ostatniego szczytu klimatycznego Unii trudno uznać ze sukces z punktu widzenia polskich interesów – wskazuje ekspert.

Tomasz Chmal

Zgodnie z planem działania prowadzącym do przejścia na konkurencyjną gospodarkę niskoemisyjną Unia Europejska powinna przygotowywać się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do 2050 r. o 80 proc. w porównaniu z 1990 (Plan 2050). Stosownie do Planu 2050 konieczne w ocenie Komisji Europejskiej jest wypełnianie planów częściowych redukcji emisji m.in. o 40 proc. w 2030 r. Plan 2050 zakłada także niemal całkowite wyeliminowanie emisji CO2 w sektorze energetycznym, czyli jej spadek o 93–99 proc.

Konkluzje Rady Europejskiej, która zebrała się 23–24 października 2014 r., wdrażają ustalenia Planu 2050. I zmuszają do postawienia pytań o przyszłość górnictwa i energetyki konwencjonalnej w Polsce. Skłaniają też do postawienia kilku pytań interpretacyjnych, które mogą mieć znaczenie finansowe dla firm w Polsce.

1. Interpretacja PKB w przeliczeniu na mieszkańca.

Punkt 2.5 konkluzji: z unijnego szczytu brzmi: „w tym kontekście, państwa członkowskie, których PKB w przeliczeniu na mieszkańca wynosi poniżej 60 proc. średniej UE, mogą postanowić o dalszym przydzielaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9979

Wydanie: 9979

Spis treści
Zamów abonament