Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

VAT-owscy oszuści stają się okrutni

29 października 2014 | Kraj | Grażyna Zawadka
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

- Przestępcy wykorzystują jako tzw. słupy nawet osoby śmiertelnie chore – mówi wiceminister finansów Agnieszka Królikowska

Rz: Minęło osiem miesięcy, od kiedy ministrowie finansów i spraw wewnętrznych oraz prokurator generalny podpisali porozumienie, by połączyć siły i wspólnie zwalczać przestępczość gospodarczą. Jakie są efekty?

Agnieszka Królikowska, wiceminister finansów, główny inspektor informacji finansowej: Istotą porozumienia jest współpraca. Każdy z nas, działając w pojedynkę, jest mniej efektywny wobec oszustów, niż gdy działamy wspólnie. Ale połączenie potencjałów policji, ABW i prokuratury ze służbami kontroli skarbowej oraz wywiadu skarbowego sprawiło, że nasza efektywność i skuteczność diametralnie wzrosły. W szczególności znacząco wzmocniliśmy analitykę i wprowadziliśmy zbudowany własnymi siłami system informatyczny POLFISC, który pozwala na szybką identyfikację wyłudzeń podatkowych.

Uczciwi przedsiębiorcy obawiają się, że skarbówka wejdzie im do firmy i na długie miesiące sparaliżuje pracę.

Teraz wchodzimy do firmy po to, żeby zabezpieczyć dowody oszustwa, a nie szukać go, siedząc w niej kilka miesięcy czy lat. Współczesna kontrola skarbowa stawia nacisk na skuteczność typowania firm, które mogą dokonywać nadużyć, i na szybkość reakcji. Nie sztuką jest bowiem wejść po pół roku działalności do oszukańczej firmy, kiedy ta zdążyła już spowodować duże straty Skarbu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9979

Wydanie: 9979

Spis treści
Zamów abonament