Gdy faktura została wystawiona za wcześnie
VAT | Wbrew wielu opiniom faktury wystawionej przed ustawowym terminem nie można uznać za pustą. To wyłącznie błąd formalny, który nie zmienia obowiązków i uprawnień ani sprzedawcy ani nabywcy.
Obecnie podatnicy VAT mają prawo wystawiać faktury do 30 dni przed transakcją. Co może spotkać podatnika, który wystawi fakturę 31 dni przed transakcją lub nawet wcześniej? Otóż konsekwencją dla takiego podatnika będzie ryzyko stwierdzenia przez organ podatkowy, że wystawił on fakturę za wcześnie. I co wtedy?
Właściwie to nic. W skrajnym przypadku może grozić mandat karny skarbowy. I to tylko w sytuacji, w której organ podatkowy dowiódłby, że podatnik nie wystawił faktury w terminie z winy umyślnej.
W mojej ocenie faktura wystawiona zbyt wcześnie nie jest żadną „pustą fakturą". Nie trzeba jej korygować do zera, nie trzeba zwracać zaliczki dokumentowanej tą fakturą, nie trzeba bać się utraty prawa do odliczenia z takiej faktury. Zbyt wczesne wystawienie faktury jest wyłącznie błędem formalnym, który nie zmienia nic w zakresie materialnych przesłanek opodatkowania transakcji oraz prawa do odliczenia z tytułu tej transakcji.
Zacznijmy jednak od początku.
Do 30 dni
Zgodnie z art. 106i ust. 7 ustawy o VAT faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed:
1. dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi,
2. otrzymaniem przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi całości lub części zapłaty.
W szczególnych przypadkach zgodnie z art. 106i ust. 8 ustawy o VAT faktury mogą być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta