Artystyczne prowokacje: szkodzą i pomagają
Anna Nowacka-Isaksson ze Sztokholmu
W Szwecji graffiti traktowano do tej pory bardzo restrykcyjnie. Teraz zasada zero tolerancji dla tej formy sztuki ma zostać zniesiona. A czy inne mają szanse na przetrwanie?
Nieuznawanie graffiti w przestrzeniach publicznych i walka z nim może przybrać komiczne wymiary. Kiedy w Luleå zaczęto czyścić tunele z bazgrołów, w ferworze wymazano także malowidło zamówione przez gminę. Gdy na targach sztuki Magnus Gustafsson wypryskał sprayem wagon metra, ówczesna minister kultury uznała to za niezwykle prowokujące. Graffiti jest ze swojej natury nielegalne – oceniła. Na prezentowanym na targach filmie „Territorial pissing" widać, jak artysta maluje sprayem wagon metra, wybija okno i wyskakuje na peron. Ten film rozzłościł przedstawicielkę rządu. Według niej bowiem graffiti to demolowanie obiektu, a nie żadna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta