Kto jest kim, czyli jaką pełni funkcję
PRAWO HANDLOWE | Każdy, kto dokonuje czynności prawnej w imieniu osoby prawnej, powinien określić, w jakim charakterze działa, tj. czy jako członek zarządu czy pełnomocnik.
Sytuacja, gdy członkowie wieloosobowych zarządów spółek kapitałowych występują równocześnie jako ich pełnomocnicy, nie należy do rzadkości. Może to być wynikiem tego, że umowa spółki, w której zarząd jest na przykład dwuosobowy, przewiduje łączną reprezentację spółki, a jedna z tych osób nie jest na stałe obecna w siedzibie spółki lub z przyczyn losowych wspólne działanie członków zarządu jest niemożliwe lub znacznie utrudnione.
Najlepiej określić w umowie
Kwestia ta była analizowana z punktu widzenia przepisu art. 205 § 1 kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym, jeżeli zarząd jest wieloosobowy sposób reprezentowania określa umowa spółki. Jeżeli umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień w tym zakresie, do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem. W przypadku, gdy umowa spółki przewiduje reprezentację łączną lub wobec braku regulacji tej kwestii w umowie stosuje się przepis art. 205 § 1 kodeksu spółek handlowych, a zarząd spółki udziela jednemu z jego członków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta