Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

210 dni mobilizacji

21 stycznia 2015 | Świat | Andrzej Łomanowski
Ukraiński czołg w pobliżu donieckiego lotniska
źródło: AFP
Ukraiński czołg w pobliżu donieckiego lotniska


We wtorek rozpoczął się pobór do wojska ponad 100 tysięcy mężczyzn.

Częściowa mobilizacja na Ukrainie została podzielona na trzy fazy i będzie trwała siedem miesięcy. W czasie pierwszej, trwającej od 20 stycznia do 20 kwietnia, zostanie powołanych do wojska 50 tys. ze 104 tys. ludzi przewidzianych do służby.

Początkowo, od jesieni ubiegłego roku, prezydent Petro Poroszenko sprzeciwiał się podpisaniu dekretu o częściowej mobilizacji. Jednak uczynił to w końcu 13 stycznia, w dniu, w którym separatyści ostrzelali cywilny autobus w pobliżu miejscowości Wołnowacha i rozpoczęli ostatni szturm na donieckie lotnisko.

Oficjalnie prezydent poinformował, że powołanie 100 tys. ludzi pod broń jest konieczne ze względu na to, że „ojczyzna znajduje się w niebezpieczeństwie". A ponadto należy zwolnić do cywila żołnierzy wcielonych do wojska przy poprzedniej częściowej mobilizacji ogłoszonej jeszcze przez p.o. prezydenta Ołeksandra Turczynowa 17 marca 2014 roku.

Pierwsi przeszkoleni żołnierze z najnowszego poboru trafią do jednostek dopiero po miesiącu, główna ich część – na początku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10045

Wydanie: 10045

Spis treści
Zamów abonament