Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak księgować cash pooling

21 stycznia 2015 | Ekspert księgowy | Grzegorz Izbiański
źródło: Rzeczpospolita

PŁYNNOŚĆ | Nadwyżka pieniędzy na rachunku bankowym przekazywana w systemie zarządzania gotówką w holdingu jest wykazywana jako aktywa finansowe. Po stronie podmiotu, który korzysta z tego kredytowania, powstanie zobowiązanie.

Pomimo ogromnych zalet cash pooling pozostaje w Polsce wciąż niedocenianym narzędziem zarządzania gotówką w holdingach i podatkowych grupach kapitałowych. Wprowadzając w jednym przedsiębiorstwie zależnym usługę cash poolingu i chcąc potem sukcesywnie rozszerzać ją na pozostałe jednostki, trzeba się zorientować się w otoczce prawno-podatkowej i zasadach ewidencji związanych z tym operacji. W transakcjach cash poolingu rzeczywistego należności oraz zobowiązania są transakcjami, które mają miejsce pomiędzy konsolidowanymi jednostkami powiązanymi. W sprawozdaniu finansowym odpowiednie salda oraz pozostałe przychody i koszty podlegają eliminacji. Co za tym idzie, w sprawozdaniu cząstkowym konieczna jest w pojedynczych pozycjach ewidencja pozabilansowa. W trakcie trwania miesiąca oraz na koniec miesięcy niekończących kwartału możliwe jest księgowanie uproszczone, bez podziału na poszczególne konsolidowane jednostki zależne. Operacja kredytowania w systemie cash pooling powoduje powstanie w jednostce udzielającej kredytu składnika aktywów finansowych, a w jednostce otrzymującej kredyt – zobowiązania finansowego.

Ewidencja cash poolingu  może przebiegać z użyciem następujących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10045

Wydanie: 10045

Spis treści
Zamów abonament