Jak księgować cash pooling
PŁYNNOŚĆ | Nadwyżka pieniędzy na rachunku bankowym przekazywana w systemie zarządzania gotówką w holdingu jest wykazywana jako aktywa finansowe. Po stronie podmiotu, który korzysta z tego kredytowania, powstanie zobowiązanie.
Pomimo ogromnych zalet cash pooling pozostaje w Polsce wciąż niedocenianym narzędziem zarządzania gotówką w holdingach i podatkowych grupach kapitałowych. Wprowadzając w jednym przedsiębiorstwie zależnym usługę cash poolingu i chcąc potem sukcesywnie rozszerzać ją na pozostałe jednostki, trzeba się zorientować się w otoczce prawno-podatkowej i zasadach ewidencji związanych z tym operacji. W transakcjach cash poolingu rzeczywistego należności oraz zobowiązania są transakcjami, które mają miejsce pomiędzy konsolidowanymi jednostkami powiązanymi. W sprawozdaniu finansowym odpowiednie salda oraz pozostałe przychody i koszty podlegają eliminacji. Co za tym idzie, w sprawozdaniu cząstkowym konieczna jest w pojedynczych pozycjach ewidencja pozabilansowa. W trakcie trwania miesiąca oraz na koniec miesięcy niekończących kwartału możliwe jest księgowanie uproszczone, bez podziału na poszczególne konsolidowane jednostki zależne. Operacja kredytowania w systemie cash pooling powoduje powstanie w jednostce udzielającej kredytu składnika aktywów finansowych, a w jednostce otrzymującej kredyt – zobowiązania finansowego.
Ewidencja cash poolingu może przebiegać z użyciem następujących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta