Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba wiedzieć, czy zawiera się umowę o dzieło, czy o roboty budowlane

21 stycznia 2015 | Dobra Firma | Renata Krupa-Dąbrowska

PRAWO BUDOWLANE | O tym, kiedy przedawnia się roszczenie dotyczące zapłaty kary umownej, decyduje charakter kontraktu zawartego przez przedsiębiorcę. Firma, która nie wywiązała się z umowy i nie ociepliła bloku, nie zapłaci kary.

Renata Krupa-Dąbrowska

Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał bowiem, że roszczenie z tego tytułu się przedawniło. Spór na tym tle ciągnie się od wielu lat. Najpierw spółki zawarły umowę o roboty budowlane. Na jej podstawie w określonym terminie miał być ocieplony i otynkowany budynek jednej z tych firm. Z uwagi jednak na porę jesienną i niesprzyjające warunki atmosferyczne spółka wykonująca te roboty budowlane zwróciła się z propozycją przerwania prac i dokończenia ich na wiosnę, na co  firma zamawiająca się zgodziła. Wiosną prace dociepleniowe zostały wznowione i trwały przez tydzień. Potem ponownie stanęły. Przedstawiciele obu firm spotkali się i ustalili, że prace dociepleniowe zostaną wznowione po świętach wielkanocnych i zakończone w ciągu  dwóch tygodni. Do  dziś jednak nie zostały zakończone. Spółka zamawiająca uznała, że doszło do faktycznego odstąpienia od wykonania  kontraktu i naliczyła wykonawcy karę umowną w wysokości 80 tys. zł. Wykonawca nie chciał jej zapłacić, wystąpiła więc z pozwem do sądu okręgowego.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10045

Wydanie: 10045

Spis treści
Zamów abonament