Popyt na stal będzie rosnąć
SANJAY SAMADDAR | Nakłady niezbędne do przystosowania naszych instalacji do nowych wymogów środowiskowych sięgną 420 mln euro. Nie jesteśmy w stanie ponieść ich sami – przyznaje prezes ArcelorMittal Poland, największego producenta stali w Polsce.
Rz: Sektor hutniczy na świecie boryka się z podażą przewyższającą popyt, co sprowadziło ceny rudy żelaza do poziomu najniższego od pięciu lat. Jak wypadł 2014 r. pod względem produkcji stali i popytu?
Według krótkoterminowych prognoz World Steel Association globalne jawne zużycie stali miało wzrosnąć w 2014 r. o 2 proc., do 1,56 mln ton, po wzroście o 3,8 proc. z 2013 r. Szacunki Eurofer w IV kwartale 2014 r. mówiły o wzroście popytu na stal w UE o 4 proc. Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (HIPH) ogłosiła w listopadzie, że po dziesięciu miesiącach 2014 r. produkcja stali w Polsce wzrosła rok do roku o 7 proc.
Wzrost można więc zaobserwować zarówno na poziomie światowym, jak i europejskim oraz polskim. Jednakże UE i Polska stoją przed poważnym wyzwaniem związanym z importem. Według Eurofer import w ciągu trzech kwartałów 2014 r. wzrósł aż o 22 proc.
Huty w UE tracą udział w rynku na rzecz dostawców stali z zagranicy. W 2014 r. zaobserwowaliśmy znaczący wzrost importu z krajów spoza UE. Co więcej, zapotrzebowanie na stal w Chinach spadło. Mimo to Chiny nadal produkują te same ilości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta