Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Popyt na stal będzie rosnąć

21 stycznia 2015 | Ciekawa ekonomia
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa

SANJAY SAMADDAR | Nakłady niezbędne do przystosowania naszych instalacji do nowych wymogów środowiskowych sięgną 420 mln euro. Nie jesteśmy w stanie ponieść ich sami 
– przyznaje prezes ArcelorMittal Poland, największego producenta stali w Polsce.

Rz: Sektor hutniczy na świecie boryka się z podażą przewyższającą popyt, co sprowadziło ceny rudy żelaza do poziomu najniższego od pięciu lat. Jak wypadł 2014 r. pod względem produkcji stali i popytu?

Według krótkoterminowych prognoz World Steel Association globalne jawne zużycie stali miało wzrosnąć w 2014 r. o 2 proc., do 1,56 mln ton, po wzroście o 3,8 proc. z 2013 r. Szacunki Eurofer w IV kwartale 2014 r. mówiły o wzroście popytu na stal w UE o 4 proc. Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (HIPH) ogłosiła w listopadzie, że po dziesięciu miesiącach 2014 r. produkcja stali w Polsce wzrosła rok do roku o 7 proc.

Wzrost można więc zaobserwować zarówno na poziomie światowym, jak i europejskim oraz polskim. Jednakże UE i Polska stoją przed poważnym wyzwaniem związanym z importem. Według Eurofer import w ciągu trzech kwartałów 2014 r. wzrósł aż o 22 proc.

Huty w UE tracą udział w rynku na rzecz dostawców stali z zagranicy. W 2014 r. zaobserwowaliśmy znaczący wzrost importu z krajów spoza UE. Co więcej, zapotrzebowanie na stal w Chinach spadło. Mimo to Chiny nadal produkują te same ilości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10045

Wydanie: 10045

Spis treści
Zamów abonament