Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze wydane na spółkę celową dają korzyści

21 stycznia 2015 | Ekspert księgowy | Konrad Filip Turzyński
Konrad Filip Turzyński
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Konrad Filip Turzyński

Kosztem uzyskania przychodów podatnika mogą być wydatki ponoszone przez niego na nabycie usług poprzedzających utworzenie nowego podmiotu.

Kosztem uzyskania przychodów podatnika mogą być wydatki ponoszone przez niego na nabycie usług poprzedzających utworzenie nowego podmiotu.

Spółka z branży górniczej wystąpiła o interpretację przepisów ustawy o CIT. Tłumaczyła, że w celu dywersyfikacji uzyskiwanych przychodów oraz ograniczenia ryzyka związanego z prowadzeniem działalności podejmuje m.in. działania polegające na tworzeniu spółek prawa handlowego. Potem powierza im wykonywanie określonej działalności gospodarczej. Z wniosku wynikało, że w przypadku dojścia do rejestracji takiego podmiotu spółka obejmuje jego akcje/udziały.

Podatniczka zapytała, czy wyliczone przez nią szczegółowo wydatki na nabycie usług poprzedzających utworzenie nowego podmiotu powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Sama uważała, że ponoszone przez nią wydatki na usługi niematerialne, jak również na usługi prawne i doradcze w celu utworzenia spółki celowej, w której zamierza objąć udziały, są w całości kosztem w momencie ujęcia ich w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury.

Fiskus potwierdził stanowisko spółki, ale tylko w części dotyczącej m.in....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10045

Wydanie: 10045

Spis treści
Zamów abonament