Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biura podróży nie muszą korygować VAT

21 stycznia 2015 | Ekspert księgowy | Michał Spychalski
Michał Spychalski
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Michał Spychalski

Obowiązek podatkowy przy wpłacie zaliczki z tytułu świadczenia usług turystyki powstanie dopiero z chwilą ustalenia marży.

W lutym 2014 r. spółka złożyła wniosek o udzielenie interpretacji odnośnie do momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT.  Wyjaśniła, że prowadzi biuro podróży i spełnia warunki przewidziane w art. 119 ust. 3 ustawy o VAT. W konsekwencji określa podstawę opodatkowania w VAT, stosując szczególną procedurę VAT marża.

Podatniczka zauważyła, że zgodnie z powszechnie stosowaną w branży praktyką często pobiera od swoich klientów zaliczki na poczet później świadczonych usług turystycznych. Ich wysokość niejednokrotnie wynosi 100 proc. wartości świadczonej usługi. Spółka poprosiła o odpowiedź na pytanie, kiedy wyznaczyć moment powstania obowiązku podatkowego w VAT z tytułu zaliczek na poczet późniejszych usług turystycznych opodatkowanych według procedury VAT marża.

Wyjaśnienia fiskusa okazały się niekorzystne dla podatniczki. Urzędnicy zauważyli, że zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. art. 19a ust. 1 ustawy o VAT co do zasady obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dostawy towarów lub wykonania usługi. A przepisy nie przewidują już innego szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług turystyki. W ocenie fiskusa oznacza to, że od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług turystyki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10045

Wydanie: 10045

Spis treści
Zamów abonament