Gdy realizacja usługi trwa dłużej niż sześć miesięcy
Kontrakty, których wykonanie rozpoczyna się w jednym okresie sprawozdawczym, a zakończenie prac następuje w kolejnym, wymagają szczególnego ujęcia w księgach. Bilansowe przychody nie pokrywają się w tym przypadku z fakturami sprzedaży.
Cechą charakterystyczną kontraktów długoterminowych jest to, że termin ich rozpoczęcia oraz zakończenia przypada najczęściej w różnych okresach sprawozdawczych. Sytuacja ta powoduje wiele problemów, jeśli chodzi o prawidłowe rozliczenie tego typu transakcji zarówno z księgowego, jak i podatkowego punktu widzenia. Według prawa bilansowego jeżeli okres realizacji umowy jest dłuższy niż sześć miesięcy, to przychody z wykonania niezakończonej usługi ustala się na dzień bilansowy proporcjonalnie do stopnia zaawansowania prac (art. 34a ustawy o rachunkowości; dalej: uor). Stopień zaawansowania prac może być mierzony na podstawie jednej z poniższych metod:
- jako udział kosztów poniesionych od początku obowiązywania umowy do dnia ustalenia przychodu w całkowitych kosztach wykonania usługi,
- na podstawie liczby przepracowanych godzin bezpośrednich wykonania usługi,
- na podstawie obmiaru wykonanych prac,
- bądź inną wybraną przez jednostkę metodą, jeżeli przedstawi ona w wiarygodny sposób stopień zaawansowania usługi (art. 34b i 34c).
Zgodnie z zasadą współmierności kosztów i przychodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta