Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielka lotniskowa ofensywa

21 stycznia 2015 | Ciekawa ekonomia
Najwięcej inwestycji prowadzonych jest w Europie, ale najwyższe wydatki ponoszą porty w Azji
źródło: Rzeczpospolita
Najwięcej inwestycji prowadzonych jest w Europie, ale najwyższe wydatki ponoszą porty w Azji

Na świecie prowadzonych jest dziś ponad 2300 projektów rozbudowy 
lub budowy portów. Najwięcej – w Europie. Polska też nie zostaje w tyle.

danuta Walewska

Detroit Wayne County Airport, mimo że miasto zbankrutowało, zafundował sobie naziemną kolejkę i ruchome chodniki. Kończy się właśnie inwestycja związana z modernizacją Terminalu 1, który – jak zapewnia „Rzeczpospolitą" dyrektor naczelny PPL Michał Kaczmarek – zostanie udostępniony pasażerom od sezonu letniego, czyli od kwietnia 2015 roku.

Warszawski port ma ambicję obsłużenia w tym roku przynajmniej 11 mln pasażerów i dalszego wzrostu ich liczby na poziomie 5–6 proc. rocznie. Na wzrost, z powodu poprawiających się wyników linii lotniczych, liczą wszystkie porty na świecie. Ale w zamian muszą wydawać pieniądze.

– Pasażerowie oczekują ułatwień w poruszaniu się po lotniskach, chcą się tam czuć bezpiecznie, ale i niechętnie poddają się zaostrzonym kontrolom bezpieczeństwa – mówi Angela Gittens, dyrektor generalna Airport Council International (ACI), organizacji zrzeszającej większość światowych portów lotniczych.

Właśnie z tego powodu lotniska amerykańskie wprowadziły dla najbardziej godnych zaufania pasażerów ułatwienia w kontrolach bezpieczeństwa, na największych lotniskach japońskich i koreańskich nie wymaga się już wyjmowania sprzętu elektronicznego z toreb, a na nowym lotnisku w Delhi, tak samo jak w Niemczech, nie trzeba już zdejmować butów. To także doceniają pasażerowie.

Miliardowe inwestycje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10045

Wydanie: 10045

Spis treści
Zamów abonament