Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Platforma to partia socjalna

21 stycznia 2015 | Rzecz o polityce | Jacek Nizinkiewicz
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Andrzej Olechowski | O rządowej kiełbasie wyborczej

Rz: Jakie wyzwania stoją w 2015 r. przed rządem Ewy Kopacz?

Andrzej Olechowski, były minister finansów oraz spraw zagranicznych, współzałożyciel PO: Jeśli nie powtórzą się niespodzianki w rodzaju uwolnienia kursu franka szwajcarskiego, ten rok powinien być względnie spokojny i przez to wygodny dla partii rządzącej. To będzie rok umiarkowanego wzrostu gospodarczego i niskich cen, co ucieszy wiele grup społecznych. Brak jest napięć budżetowych, które nie występują od czasu zagarnięcia pieniędzy z OFE. To będzie więc rok, w którym rząd będzie mógł sobie pozwolić na rozmaite podarunki i kiełbasę wyborczą.

Co nią może być?

Dzisiaj cały program rządu Ewy Kopacz jest kiełbasą wyborczą, czyli dużą liczbą drobnych prezentów dla różnych grup wyborców, które mają wskazywać, że Platforma Obywatelska jest partią troszczącą się o ludzi. Co ma też negatywne długoterminowe konsekwencje.

Jakie?

Przedsiębiorcy ulokowali w PO nadzieje na racjonalizację i modernizację systemu gospodarczego i czują się zawiedzeni. Z działań rządu wyłania się nowy wizerunek Platformy jako partii socjalnej. W konsekwencji tego, jak i faktu, że coraz mocniejszą pozycję w zarządzaniu gospodarką zajmuje PSL, może to grozić Platformie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10045

Wydanie: 10045

Spis treści
Zamów abonament