Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy biuro rachunkowe nie musi rozliczać VAT

21 stycznia 2015 | Ekspert księgowy | Wiesława Moczydłowska
źródło: Rzeczpospolita
Doradztwo podatkowe to określony katalog czynności
źródło: Rzeczpospolita
Doradztwo podatkowe to określony katalog czynności

Deregulacja | Przedsiębiorcy usługowo prowadzący księgowość mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, jeśli ich roczna sprzedaż nie przekracza 150 000 zł oraz nie świadczą usług prawniczych i doradczych.

Przedsiębiorca świadczący usługi księgowe podlega takim samym zasadom i przepisom podatkowym jak każdy inny podatnik. Oprócz rozliczeń w zakresie podatku dochodowego ciąży na nim także obowiązek w zakresie podatku od towarów i usług. Przedsiębiorca taki może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego na warunkach ogólnych. Zwolnienie to przysługuje podatnikom, których sprzedaż  nie przekroczyła łącznie kwoty 150 000 zł za poprzedni rok podatkowy. Zwolnienie to wynika z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Zwolnienie to stosuje się automatycznie, tj. bez żadnych dodatkowych starań ze strony podatnika (bez żadnych oświadczeń lub czynności). Jeżeli przedsiębiorca w 2014 r. był czynnym podatnikiem VAT, a spełnia kryteria do zwolnienia podmiotowego na rok 2015 (jego obroty w 2014 r. nie przekroczyły 150 000 zł) i chce z niego skorzystać, to powinien zawiadomić o tym urząd skarbowy poprzez aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego  VAT- R .

Uwaga! Do wartości sprzedaży ustalanej na potrzeby zwolnienia podmiotowego nie wlicza się kwoty podatku. Brana jest pod uwagę tylko wartość netto. Warto zauważyć, że do wartości sprzedaży nie wlicza się m.in odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10045

Wydanie: 10045

Spis treści
Zamów abonament