Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pogotowie ubezpieczeniowe

21 stycznia 2015 | Dobra Firma

Odszkodowanie zwykle jest mniejsze niż wartość ubezpieczenia auta

- Skradziono mi samochód firmowy. W dniu zawarcia umowy ubezpieczenia pojazd wyceniono na 100 tys. zł. Czy na taką kwotę mogę liczyć przy wypłacie odszkodowania z autocasco?

Wartość, na jaką przedsiębiorca ubezpieczył pojazd – w tym przypadku 100 tys. zł – jest to suma ubezpieczenia, która powinna odpowiadać wartości rynkowej pojazdu na dzień zawarcia umowy autocasco. Stanowi ona górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela (art. 824 § 1 k.c.) i jest podstawą do obliczenia składki ubezpieczeniowej, a  więc wyznacza limit wypłacanego przez zakład ubezpieczeń odszkodowania, które nie może jej przewyższać. Nie oznacza to jednak, że odszkodowanie, które zostanie przyznane przedsiębiorcy, będzie identyczne z sumą ubezpieczenia. Wynika to z przepisów kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie nie może być wyższe od poniesionej szkody, chyba że strony przewidziały taką możliwość w umowie ubezpieczenia (art. 8241 § 1 k.c.).

W przypadku kradzieży pojazdu, towarzystwo wypłaca odszkodowanie, które zgodnie z postanowieniami większości ogólnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10045

Wydanie: 10045

Spis treści
Zamów abonament