Pułapki sprzedaży auta
PIT | Pozbycie się prywatnego samochodu zwykle jest neutralne podatkowo. Jednak przy zbyciu czterech kółek wycofanych z działalności gospodarczej brak daniny nie jest taki oczywisty.
Początek roku jest okresem, w którym często decydujemy się na zmianę samochodu. Sprzedaży prywatnego auta towarzyszy zazwyczaj przekonanie o podatkowej neutralności takiej transakcji. To nabywca musi rozliczyć PCC, podczas gdy sprzedawca nie powinien podlegać żadnym obowiązkom podatkowym. To podejście jest w przeważającej mierze prawidłowe. Samochód traci na wartości w miarę użytkowania, stąd mało kto uzyskuje na sprzedaży dochód potencjalnie podlegający opodatkowaniu. Sprzedaż „prywatnego" pojazdu nie podlega również VAT, chyba że sprzedawca w sposób częstotliwy skupuje samochody w celu ich dalszej odsprzedaży – wówczas sprzedaż następuje w ramach niezarejestrowanej działalności gospodarczej. Prawo podatkowe stwarza jednak przypadki, w których sprzedaż prywatnego auta skutkuje pułapką w postaci obowiązku rozliczenia podatku. Szczególnej uwagi wymaga sprzedaż samochodu wycofanego z działalności gospodarczej.
Czasami warto poczekać pół roku...
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT sprzedaż rzeczy ruchomych nie podlega podatkowi, jeżeli następuje po upływie półrocznego okresu liczonego od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
Przykład
Samochód kupiony w styczniu można sprzedać neutralnie podatkowo już w sierpniu tego samego roku.
W zdecydowanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta