Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepadły zadatek to podwójna strata

21 stycznia 2015 | Ekspert księgowy | Sebastian Talar
źródło: Rzeczpospolita
Co może się stać z zadatkiem
źródło: Rzeczpospolita
Co może się stać z zadatkiem
Co może się stać z zadatkiem
źródło: Rzeczpospolita
Co może się stać z zadatkiem

PIT/CIT | Przepisy wykluczają z kosztów podatkowych kwoty przedpłat utraconych w związku z niewykonaniem umowy. Nie dość, że firma nie odzyska zaliczkowanych kontrahentowi pieniędzy, to nie uwzględni ich w obliczaniu daniny.

- Firmie przepadł zadatek wpłacony kontrahentowi. Czy to zdarzenie będzie miało szczególne skutki w rozliczeniach podatkowych? Jak ująć je w księgach? – pyta czytelnik.

W burzliwej rzeczywistości rynkowej firmy starają się na różne sposoby zabezpieczyć swoje interesy gospodarcze. Zwłaszcza przy podejmowaniu współpracy z nowymi kontrahentami. Jednym z możliwych rozwiązań, jakie przedsiębiorcom daje polskie prawo, jest zastosowanie zadatku. Aby skutecznie skorzystać z tej metody ograniczenia ryzyka, niezbędne jest zrozumienie zasad funkcjonowania zadatku, wiedza, przy jakiego rodzaju transakcjach występuje, kiedy może dojść do jego przepadku, a także świadomość skutków, zwłaszcza tych podatkowych, jakie niosą ze sobą operacje związane z zadatkiem oraz umiejętność ich ujmowania w księgach rachunkowych.

Istota zagadnienia

Instytucja zadatku jest uregulowana w art. 394 k.c. Może on mieć formę pieniężną lub rzeczową. Ma on zabezpieczać interesy obu stron transakcji i dyscyplinować przedsiębiorców w dotrzymaniu zawartej umowy. Można wyróżnić pięć okoliczności mających wpływ na to, co się stanie z przekazanym zadatkiem >patrz tabela.

Przepis opisujący zadatek ma charakter dyspozytywny – ma on zastosowanie tylko w takim zakresie, w jakim strony transakcji w umowie nie postanowiły inaczej, oraz wtedy, gdy brak jest w tym przedmiocie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10045

Wydanie: 10045

Spis treści
Zamów abonament