Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus dostanie więcej informacji o transakcjach

23 listopada 2015 | Podatki | Łukasz Warmiński Agnieszka Płachecka
Łukasz 
Warmiński, partner w GALT TAX
źródło: materiały prasowe
Łukasz 
Warmiński, partner w GALT TAX
Dokumentacja musi zawierać niezbędne elementy
źródło: Rzeczpospolita
Dokumentacja musi zawierać niezbędne elementy

Wprawdzie większość zmian w zakresie cen transferowych zacznie obowiązywać dopiero w 2017 roku, jednak spółki muszą już w przyszłym roku zadbać o przygotowanie dokumentacji i zgromadzenie danych niezbędnych do jej przygotowania.

Większość zmian wprowadzonych ustawą z 9 września 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 r. Jest to o tyle istotne, że podatnicy będą mieli czas na przygotowanie się zmian, które dla wielu mogą okazać się wyzwaniem. Najwięksi podatnicy, działający w wielu krajach, będą jednak musieli zadbać o sprawozdanie z działalności w tych krajach już za rok 2016.

Nowelizacja wprowadza, między innymi, nowy zakres informacyjny dokumentacji. Ma on być uzależniony od wartości przychodów lub kosztów osiągniętych przez podatnika w poprzednim roku podatkowym.

Nowa wysokość progów

Podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym uzyskali przychody w wysokości co najmniej dwóch milionów euro, będą zobowiązani przygotować dokumentację podatkową.

Zmiana dotyczy wysokości progów transakcyjnych i ustalenia ich indywidualnie dla każdego podatnika, w zależności od osiągniętych przez niego przychodów i poniesionych kosztów.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, jeżeli łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym w wyniku danej transakcji przekracza równowartość 20 000 euro, 30 000 euro, 50 000 euro lub 100...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10302

Wydanie: 10302

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament