Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorców czekają duże zmiany

23 listopada 2015 | Prawo | Mateusz Rzemek
źródło: materiały prasowe

Paweł Jaroszek | O nowych zasadach rozkładania na raty zaległości składkowych wobec ZUS, a także o oskładkowaniu umów-zleceń mówi wiceprezes ZUS ds. finansowych w rozmowie 
z Mateuszem Rzemkiem.

Rz: W najbliższym czasie przedsiębiorców czekają duże zmiany w przepisach o ubezpieczeniach społecznych. Już od 1 grudnia 2015 r. łatwiej będzie im rozkładać zaległości składkowe. Jak ZUS będzie stosował nowe przepisy?

Paweł Jaroszek: W myśl nowelizacji będziemy mogli teraz rozkładać na raty całość zadłużenia przedsiębiorców, co dla wielu będzie ogromnym ułatwieniem w wychodzeniu z tarapatów finansowych. Do tej pory, zgodnie z przepisami, rozłożeniu na raty mogła podlegać wyłącznie część składek za pracowników, które przedsiębiorca płaci z własnej kieszeni. Część potrącana z wynagrodzenia pracownika musiała być spłacona przed wydaniem decyzji o rozłożeniu zaległości na raty. Dla wielu przedsiębiorców była to bariera nie do sforsowania. Liczymy na to, że dzięki tym zmianom wielu firmom uda się wyjść z pułapki zadłużenia.

Czy z tej możliwości będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy wpadną w kłopoty finansowe po zmianach, czy także ci, którzy już teraz nieterminowo spłacają zaległości?

W ostatnich miesiącach staraliśmy się tak działać, by pomóc dotrwać przedsiębiorcom z zaległościami do momentu nowelizacji przepisów. Specjalnie w połowie roku zmieniliśmy nasze wewnętrzne procedury i wydłużyliśmy okres, w którym przedsiębiorca ma czas na spłatę wymaganych przez dotychczasowe przepisy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10302

Wydanie: 10302

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament