Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąsiad dowie się o twojej budowie z Biuletynu Informacji Publicznej

23 listopada 2015 | Nieruchomości | gb
źródło: materiały prasowe

Inwestor ma działkę. Chce wybudować na niej dom
jednorodzinny, którego część zajmą pomieszczenia małej
firmy, którą prowadzi. Czy musi się starać o pozwolenie na budowę?

Rz: Jak wybudować dom lub siedzibę małej firmy przy minimum formalności – na jakim terenie to możliwe i w przypadku jakich obiektów?

Michał Sołtyszewski: Przypomnijmy, że 28 czerwca 2015 r. weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, której zadaniem było uproszczenie procedur związanych z procesem inwestycyjnym. Wśród usprawnień wprowadzono możliwość budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego na podstawie zgłoszenia zamiast wymaganej uprzednio konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Tryb ten może znaleźć zastosowanie w przypadku budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany.

Wątpliwa jest natomiast, w mojej ocenie, możliwość zastosowania tego uproszczonego trybu w przypadku budynków o mieszanym przeznaczeniu, np. mieszkaniowo-usługowym, w których część pomieszczeń stanowić będzie siedzibę firmy zatrudniającej na miejscu pracowników.

Skoncentrujmy się więc na sytuacji, gdy w domu jednorodzinnym prowadzona jest jednoosobowa działalność gospodarcza, na której skutek budynek nie traci charakteru mieszkalnego. Od czego inwestor powinien zacząć załatwianie formalności związanych z budową?

Plany inwestycyjne należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10302

Wydanie: 10302

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament