Leasing i ubezpieczenie nie są świadczeniem złożonym
Należy rozdzielać te usługi, które, biorąc pod uwagę normalny porządek prawnohandlowy, obiektywnie nie tworzą jednolitej całości i mogą zostać wykonane odrębnie.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 września 2015 r. (I FSK 726/15).
Spółka zajmowała się leasingiem finansowym i operacyjnym. Zawierała umowy ubezpieczenia z firmami zewnętrznymi, a poniesionymi kosztami ubezpieczenia obciążała kontrahentów. W wyniku przeprowadzonej kontroli organ podatkowy (dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie) stwierdził nieprawidłowości. Uznał, że spółka niezasadnie zastosowała zwolnienie od opodatkowania VAT sprzedaży związanej z refakturowaniem na kontrahentów kosztów ubezpieczenia i kosztów administracji publicznej dotyczących przedmiotów leasingu. Stwierdził, że w tym przypadku nie ma możliwości rozdzielenia usług ubezpieczeniowych. Spółka uważała natomiast, że to leasingobiorca odnosi korzyść z ubezpieczenia, więc miał prawo wyboru wariantu ochrony ubezpieczeniowej.
Sąd I instancji oddalił skargę spółki i stwierdził, że skoro w umowach powiązane zostały dwie usługi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta