Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są konsekwencje zmiany zagranicznego udziałowca

23 listopada 2015 | Podatki | Grzegorz Wachołek

Sprzedaż udziałów przez wspólnika spółki z o.o. jest zdarzeniem neutralnym dla niej. Ale nowa struktura właścicieli może wpłynąć na prawo do zwolnienia podatkowego od dywidendy lub możliwość zaliczenia do kosztów odsetek od pożyczek.

Grzegorz Wachołek

Czy zmiana zagranicznego udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na innego może powodować negatywne konsekwencje podatkowe dla samej spółki? Czy wiąże się to z jakimikolwiek dodatkowymi obowiązkami po stronie spółki? W artykule przeanalizujemy konsekwencje takiego zdarzenia w podatku dochodowym od osób prawnych.

Zbycie przez udziałowca udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: spółka) nie powoduje bezpośrednio po stronie samej spółki powstania jakiegokolwiek przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Na skutek tej transakcji po stronie spółki nie wystąpią także żadne obowiązki informacyjne w CIT. Sprzedaż udziałów spółki z o.o. może natomiast wywołać pośrednie skutki związane ze zmianą podmiotu, któremu spółka będzie wypłacać np. dywidendę, odsetki lub należności licencyjne. To z kolei może mieć wpływ na obowiązki spółki w zakresie poboru podatku u źródła z tytułu tych należności. Zmiana udziałowca może także powodować skutki w zakresie tzw. niedostatecznej kapitalizacji.

Wypłaty z zysku

Wypłata dywidendy zagranicznemu udziałowcowi wiąże się z koniecznością poboru tzw. podatku u źródła – zasadniczo w wysokości 19 proc. uzyskanego przez udziałowca przychodu (art. 22 ust. 1 ustawy o CIT)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10302

Wydanie: 10302

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament