Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezrobotny wybiera saksy

23 listopada 2015 | Życie Rzeszowa i Podkarpacia | Anita Błaszczak
Rozwój inwestycji w Dolinie Lotniczej i w specjalnych strefach ekonomicznych pomaga obniżyć bezrobocie  w województiwe podkarpackim
autor zdjęcia: Krzysztof Łokaj
źródło: Fotorzepa
Rozwój inwestycji w Dolinie Lotniczej i w specjalnych strefach ekonomicznych pomaga obniżyć bezrobocie w województiwe podkarpackim

Niektóre firmy liczą, że wysokie bezrobocie zapewni łatwy dostęp do tanich pracowników.

Samoloty tanich linii lotniczych, które latają między Rzeszowem a miastami w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Norwegii, są wypełnione w 90 proc. Jak wyjaśnia Łukasz Sikora, rzecznik Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, znaczną część tego ruchu generują odwiedziny rodziny i przyjaciół określane w lotniczym slangu jako VFR (visiting friends and relatives). W praktyce oznacza to podróże migrantów zarobkowych i ich rodzin. Za granicą pracują bowiem dziesiątki tysięcy mieszkańców Podkarpacia, które w ostatnich latach należało do regionów o najwyższej emigracji zarobkowej.

To głównie efekt bezrobocia, które nasiliło się w regionie wkrótce po 1989 r. Według danych Komitetu Badań nad Migracjami PAN z województwa podkarpackiego wyjechało w ciągu minionych 25 lat ponad 180 tys. mieszkańców. I stale wyjeżdżają kolejni – choćby na kilka miesięcy saksów.

Antoni Urban, kierownik wydziału rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Rzeszowie, przyznaje, że nadal wielu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10302

Wydanie: 10302

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament