Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma żony wyklucza jednorazową amortyzację

23 listopada 2015 | Podatki | Monika Pogroszewska

Początkujący przedsiębiorca nie odliczy jednorazowo wydatków na samochód ciężarowy, jeśli w tym czasie jego małżonka prowadziła swoją firmę.

Prowadzę działalność gospodarczą od czerwca 2015 r. Czy jeśli kupię teraz samochód ciężarowy na potrzeby tej działalności, to będę mógł skorzystać z jednorazowej amortyzacji? Czy ma znaczenie to, że moja żona też prowadzi firmę? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 22k ust. 11 ustawy o PIT z jednorazowej amortyzacji nie może skorzystać przedsiębiorca, którego żona też prowadzi działalność gospodarczą i mają wspólność majątkową.

Podobny przypadek rozpatrywała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 27 października 2015 r. (IPTPB1/4511-440/ 15-4/MH).

Wniosek o interpretację

Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca, który od 2 lutego 2015 r. prowadzi działalność gospodarczą – usługi transportowe (PKD 49.41.Z). Poprzednią firmę prowadził do 31 stycznia 2012 r.,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10302

Wydanie: 10302

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament