Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bruksela pełna strachu

23 listopada 2015 | Świat | Anna Słojewska
Ulice belgijskiej stolicy przez cały weekend patrolowała armia
źródło: PAP/EPA
Ulice belgijskiej stolicy przez cały weekend patrolowała armia

Najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego ogłoszono w stolicy. Wywiad odkrył plan zamachu na wzór tego przeprowadzonego w Paryżu.

Anna Słojewska z Brukseli

Decyzję o podniesieniu poziomu zagrożenia z trzeciego na czwarty (najwyższy) podjął w nocy z piątku na sobotę rząd federalny. Zadziałała ona natychmiast.

– Byłem w piątek wieczorem ze znajomymi w dyskotece. O 1 w nocy wpadła policja, nakazując nam wyjście z powodu zagrożenia terrorystycznego – opowiada znajomy Polak. Decyzja rządu dotyczy regionu Brukseli oraz graniczącej ze stolicą miejscowości Vilvoorde. Nie kursuje metro, odwołano imprezy masowe, a mieszkańcom nakazano trzymanie się z daleka od miejsc zatłoczonych. Niektóre bary i restauracje podjęły decyzję o skróceniu godzin pracy do zmierzchu, czyli do godziny 18. Najdalej poszła jak zwykle ostrożna ambasada USA, która zaleciła swoim pracownikom, aby nie wychodzili na dwór.

Sobota rano, aleja Toison d'Or i Louise, najelegantsze handlowe arterie Brukseli. Wszystkie sklepy zamknięte, ulice wymarłe, pełno patroli wojskowych. Podobnie sprzęt i wojsko wyprowadzono w okolice historycznego centrum Brukseli, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10302

Wydanie: 10302

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament