Kiedy nowy przepis może znaleźć praktyczne zastosowanie
Przepisy ustaw podatkowych często są na tyle skomplikowane, że podatnicy nie są w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań. Sytuację komplikują dodatkowo rozbieżne interpretacje fiskusa i sądów administracyjnych.
Sięgając do praktyki, można znaleźć wiele sytuacji, w których zasada rozstrzygania na korzyść podatnika mogłaby znaleźć zastosowanie. Jako przykład można wskazać kwestię powstania obowiązku podatkowego w związku z przekształceniem spółki kapitałowej w osobową.
Przykład
Organy podatkowe w starym stanie prawnym (tj. do 31 grudnia 2014 r.) powszechnie twierdziły, że w przypadku takiego przekształcenia opodatkowanie obejmuje również kwoty powstałego z zysków kapitału zapasowego przekształcanej spółki kapitałowej (przykładowo: interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 2 października 2012 r., IBPBII/1/415-731/12/AŻ). Interpretacja taka, choć korzystna dla fiskusa (rozszerzała bowiem zakres opodatkowania), okazała się nieprawidłowa. Potwierdzały to orzeczenia sądów administracyjnych (przykładowo: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 12 lutego 2015 r., I SA/Po 1088/14). Ostatecznie kontrowersja co do interpretacji przepisów prawa podatkowego doprowadziła do nowelizacji art. 10 ustawy o CIT i wyraźnego wskazania, że kapitał zapasowy powstały z zysków podlega opodatkowaniu. Przed nowelizacją stanowisko organów miało jednak charakter ewidentnie rozszerzający zakres...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta