Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy nowy przepis może znaleźć praktyczne zastosowanie

23 listopada 2015 | Podatki | Maciej Guzek Mariusz Stefaniak

Przepisy ustaw podatkowych często są na tyle skomplikowane, że podatnicy nie są w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań. Sytuację komplikują dodatkowo rozbieżne interpretacje fiskusa i sądów administracyjnych.

Sięgając do praktyki, można znaleźć wiele sytuacji, w których zasada rozstrzygania na korzyść podatnika mogłaby znaleźć zastosowanie. Jako przykład można wskazać kwestię powstania obowiązku podatkowego w związku z przekształceniem spółki kapitałowej w osobową.

Przykład

Organy podatkowe w starym stanie prawnym (tj. do 31 grudnia 2014 r.) powszechnie twierdziły, że w przypadku takiego przekształcenia opodatkowanie obejmuje również kwoty powstałego z zysków kapitału zapasowego przekształcanej spółki kapitałowej (przykładowo: interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 2 października 2012 r., IBPBII/1/415-731/12/AŻ). Interpretacja taka, choć korzystna dla fiskusa (rozszerzała bowiem zakres opodatkowania), okazała się nieprawidłowa. Potwierdzały to orzeczenia sądów administracyjnych (przykładowo: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 12 lutego 2015 r., I SA/Po 1088/14). Ostatecznie kontrowersja co do interpretacji przepisów prawa podatkowego doprowadziła do nowelizacji art. 10 ustawy o CIT i wyraźnego wskazania, że kapitał zapasowy powstały z zysków podlega opodatkowaniu. Przed nowelizacją stanowisko organów miało jednak charakter ewidentnie rozszerzający zakres...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10302

Wydanie: 10302

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament