Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bon na dzieci od gminy

23 listopada 2015 | Prawo | Aleksandra Tarka Katarzyna Wójcik

W Nysie i Szczecinie rodzice mogą otrzymać 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko. Nie jest jasne, czy muszą zapłacić podatek od tej kwoty.

Świadczenie od początku przyszłego roku w formie bonu będą dostawały rodziny ze Szczecina i Nysy. Nad podobnymi rozwiązaniami zastanawiają się samorządowcy z Poznania.

– Podstawowym celem wprowadzenia bonu jest promowanie dzietności oraz powstrzymanie odpływu młodych poza gminę – mówi Katarzyna Godyń z nyskiego Urzędu Miasta.

Wbrew konstytucji

Nyski bon jest przyznawany na drugie i kolejne dziecko w wieku od 13. miesiąca życia do ukończenia sześciu lat. Wsparcie będzie przyznawane na sześć miesięcy z możliwością przedłużenia. Rodziny ubiegające się o wsparcie będą musiały spełnić kilka warunków, które zdaniem ekspertów łamią konstytucję. Po pierwsze, na pomoc nie mogą liczyć pary żyjące na tzw. kocią łapę. Gmina wspiera jedynie dzieci, których rodzice mają ślub. Nie oznacza to jednak, że pomoc uzyskają małżonkowie, którzy mają dzieci z poprzednich związków. Uchwała mówi wyraźnie: rodzice są biologicznymi lub adopcyjnymi rodzicami. To nie koniec wymagań. Jedno z rodziców dzieci do trzech lat będzie musiało pracować na podstawie umowy o pracę albo prowadzić działalność gospodarczą lub rolniczą od co najmniej roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10302

Wydanie: 10302

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament