Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Użytkowanie urządzenia przemysłowego z podatkiem u źródła

23 listopada 2015 | Podatki | Aleksandra Kołc

Od należności uzyskanych w naszym kraju przez zagraniczne spółki polskie firmy powinny pobrać daninę i odprowadzić ją do urzędu skarbowego. Nie jest jednak do końca jasne, kiedy dochód należy uznać za uzyskany w Polsce.

Aleksandra Kołc

Podatek u źródła, będący zryczałtowanym podatkiem od niektórych przychodów uzyskiwanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmioty niebędące polskimi rezydentami podatkowymi, jest realizacją zasady ograniczonego obowiązku podatkowego. Zgodnie z tą zasadą podmioty nieposiadające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby ani zarządu podlegają opodatkowaniu jedynie w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych w Polsce. Polscy przedsiębiorcy, którzy dokonują płatności transgranicznych i którzy powinni realizować nałożone przepisami ustaw podatkowych obowiązki związane z funkcją płatnika takiego podatku, w praktyce niejednokrotnie napotykają pewne trudności. Wątpliwości wzbudza nie tylko nieprecyzyjność pojęć zawartych w ustawach podatkowych, ale również brak jednolitego stanowiska organów podatkowych oraz sądów administracyjnych w tym zakresie. Jak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku u źródła dotyczy m.in. przychodów z tytułu użytkowania bądź prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego. W odniesieniu do wskazanej kategorii przychodów ustawodawca wprowadził stawkę podatku w wysokości 20 proc. Trzeba jedynie zaznaczyć, że w niektórych przypadkach istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10302

Wydanie: 10302

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament