Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wątpliwości będą rozstrzygane na korzyść podatnika

23 listopada 2015 | Podatki | Maciej Guzek 
Mariusz Stefaniak
Maciej
 Guzek
źródło: materiały prasowe
Maciej
 Guzek

1 stycznia zacznie obowiązywać zasada mówiąca, że jeśli dana regulacja jest niejasna, to podatnik jako strona słabsza nie może ponosić z tego tytułu negatywnych konsekwencji.

Przegląd zmian w ordynacji podatkowej, które zaczną obowiązywać w przyszłym roku, wypada zacząć od zmiany wprawdzie nie najobszerniejszej, lecz uznawanej w powszechnym odbiorze za najbardziej istotną. Mowa rzecz jasna o wprowadzeniu zasady in dubio pro tributario, czyli zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, co zostało zrealizowane poprzez dodanie do ordynacji podatkowej art. 2a. Zmiana ta przez wielu uznawana była za konieczną, mającą na celu wprowadzenie właściwych relacji na linii podatnik – organy podatkowe. Nie sposób nie zgodzić się z tym, że przepis ten wychodzi z prawidłowych założeń: jeśli dana regulacja jest niejasna, to podatnik, jako strona słabsza, nie powinien ponosić negatywnych konsekwencji takich niejasności. Dodatkowym motywem, jaki przyświecał wprowadzeniu omawianego przepisu była praktyka organów podatkowych. Bez trudu można bowiem wskazać wiele sytuacji, w których organy podatkowe interpretowały dany przepis w określony, korzystny z punktu widzenia interesów fiskusa sposób, po czym orzecznictwo sądów administracyjnych przyjmowało jednolicie całkowicie odmienną wykładnię tego przepisu. A zatem regulacja, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r., jest potrzebna. Pytanie, czy we wprowadzonym kształcie spełni pokładane w niej nadzieje.

Od przyszłego roku zgodnie z art. 2a ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), niedające się usunąć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10302

Wydanie: 10302

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament