Potwierdzenie odbioru nie zawsze jest konieczne
Jeśli faktura korygująca obniża podstawę opodatkowania wykazaną na pierwotnym dokumencie sprzedaży, to wystawca musi uzyskać dowód, że trafiła ona do nabywcy. Dopiero wtedy może taką transakcję ująć w deklaracji VAT.
Warunek obniżenia podstawy opodatkowania
Niedawno rozpocząłem działalność gospodarczą i jestem podatnikiem VAT czynnym. Świadczę usługi transportowe na rzecz polskich firm. W związku z udzieleniem rabatu jednemu z kontrahentów wystawiłem pierwszą fakturę korygującą. Czy muszę mieć potwierdzenie jej odbioru przez kontrahenta, aby pomniejszyć podstawę opodatkowania i VAT należny?
Dokumentem potwierdzającym:
1) udzielenie po sprzedaży opustów i obniżek cen,
2) zwrotu towarów i opakowań, z zastrzeżeniem ust. 11 i 12,
3) zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty otrzymanej przed sprzedażą, jeżeli do niej nie doszło (zob. art. 29a ust. 10 pkt 1–3 ustawy o VAT),
jest wystawiona przez sprzedawcę faktura korygująca.
Może on obniżyć podstawę opodatkowania w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, pod warunkiem że posiada uzyskane przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawił fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta