Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zanim twój produkt uzyska nazwę...

30 grudnia 2015 | Dobra Firma | Marek Oleksyn Karina Zielińska
Marek Oleksyn, of counsel w zespole prawa własności intelektualnej i nowych technologii w CMS
źródło: materiały prasowe
Marek Oleksyn, of counsel w zespole prawa własności intelektualnej i nowych technologii w CMS
Karina Zielińska, prawnik w zespole prawa własności intelektualnej i nowych technologii w CMS
źródło: materiały prasowe
Karina Zielińska, prawnik w zespole prawa własności intelektualnej i nowych technologii w CMS

Jest już możliwość ubiegania się o wspólne prawo ochronne na znak towarowy także przez podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej. Dotychczas takie uprawnienie przysługiwało jedynie przedsiębiorcom.

1 grudnia 2015 r. weszła w życie ustawa nowelizująca przepisy ustawy z 30 czerwca 2000 roku – Prawo własności przemysłowej (p.w.p.). Wprowadziła kilka ułatwień związanych ze zgłoszeniem i uzyskaniem ochrony na przedmioty własności intelektualnej oraz zmiany, których celem jest m.in. dostosowanie krajowych regulacji do zobowiązań Polski wynikających z zawartych umów międzynarodowych oraz kilku kluczowych rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Co więcej, wprowadzona zmiana doprecyzowuje przepisy, których stosowanie w dotychczasowym brzmieniu powodowało trudności interpretacyjne.

Listy zgody

Nowe regulacje wprowadzają znacznie szerszy zakres stosowania tzw. listów zgody. W nowym brzmieniu p.w.p. przedsiębiorca będzie mógł uzyskać prawo ochronne na zgłaszane oznaczenie, nawet w sytuacji, gdy zasadniczo koliduje ono z prawem wcześniejszym, np. z identycznym lub podobnym wcześniej zarejestrowanym krajowym lub wspólnotowym znakiem towarowym (w tym znakiem renomowanym) osoby trzeciej lub mogłoby naruszać prawa osobiste lub majątkowe takiej osoby. Warunkiem uzyskania prawa ochronnego na takie oznaczenie będzie jednak uzyskanie pisemnej zgody (tzw. listu zgody) przedsiębiorcy uprawnionego do wcześniejszego znaku lub prawa osobistego czy majątkowego, podczas gdy do grudnia 2015 r. uzyskanie rejestracji znaku kolidującego z prawem wcześniejszym nie było...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10332

Wydanie: 10332

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament