W jaki sposób księgować VAT wynikający z rocznej korekty
Firma, która prowadzi sprzedaż opodatkowaną oraz zwolnioną z podatku, musi uwzględnić skutki odliczenia daniny z zastosowaniem ostatecznej proporcji za 2015 r. w pierwszej deklaracji składanej za rok 2016.
Spółka prowadzi działalność mieszaną. Wykorzystuje składniki firmowego majątku jednocześnie do czynności opodatkowanych VAT oraz zwolnionych z podatku. Nie ma możliwości jednoznacznego określenia poziomu ich wykorzystania w poszczególnych obszarach działalności. Jakie są zasady dokonywania rocznej korekty VAT naliczonego? Jak ją ująć w księgach rachunkowych? Czy korekta wpłynie na podatek dochodowy? – pyta czytelniczka.
Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. To ogólna zasada wyrażona w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT >patrz tabela.
Podmioty, które w trakcie roku prowadzą sprzedaż mieszaną, czyli wykonują zarówno czynności opodatkowane, jak i czynności zwolnione z VAT, są zobligowane do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego:
- związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz
- w stosunku do których takie prawo nie przysługuje.
W praktyce bardzo często występuje sytuacja, gdy przyporządkowanie poniesionych wydatków jedynie do czynności opodatkowanych lub zwolnionych z VAT nie jest możliwe. Dlatego konieczne jest wyodrębnienie trzeciej, mieszanej grupy wydatków.
Przykład
Do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta