Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulga abolicyjna nie przysługuje spółkom

30 grudnia 2015 | Ekspert księgowego | Marek Barowicz

Podatnicy PIT osiągający określone dochody za granicą mogą ujednolicić swoje obciążenia fiskalne niezależnie od tego, która metoda unikania podwójnego opodatkowania obowiązuje w umowie z danym krajem.

Podatnikowi PIT, który osiągnął za granicą dochody podlegające rozliczeniu w Polsce metodą zaliczenia proporcjonalnego (i który nie mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku na zasadzie zwolnienia z progresją), przysługuje tzw. ulga abolicyjna, czyli prawo do odliczenia od podatku kwoty równej podatkowi „dopłacanemu" w Polsce od dochodów osiąganych za granicą i podlegających w Polsce rozliczeniu. „Dopłacony" podatek stanowi różnicę między podatkiem obliczonym według metody zaliczenia proporcjonalnego a podatkiem skalkulowanym na podstawie techniki wyłączenia z progresją. Istotą ulgi abolicyjnej jest wyrównanie wysokości podatku płaconego przy rozliczaniu dochodów zagranicznych (z tytułu umów o pracę, pracy nakładczej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10332

Wydanie: 10332

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament