Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykładnia fiskusa nie uchroni członka zarządu przed długami firmy

30 grudnia 2015 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Kamil 
Pierścionek
źródło: materiały prasowe
Kamil 
Pierścionek

Podatnik nie może domagać się wydania interpretacji w zakresie uprawnień
i obowiązków fiskusa co do możliwości wydania decyzji o odpowiedzialności solidarnej członka zarządu ze spółką.

Spółką akcyjną zarządzała osoba trzecia. W czasie pełnienia przez nią funkcji urząd kontroli skarbowej prowadził postępowanie. Spółka otworzyła postępowanie likwidacyjne. Osoba trzecia została odwołana z funkcji członka zarządu. Do dnia odwołania postępowanie kontrolne nie zostało zakończone. Spółka nie ma żadnych zaległości, w tym podatkowych. W wyniku prowadzonego postępowania likwidacyjnego spieniężony został cały majątek spółki i spłacone bieżące zaległości. Obecnie ma dojść do zakończenia postępowania likwidacyjnego. Zostanie podjęta uchwała o zakończeniu likwidacji i wykreśleniu spółki z KRS.

Wnioskodawca zapytał, czy w przypadku wydania po kontroli – ale po zakończeniu likwidacji i wykreśleniu spółki z rejestru – decyzji określającej zobowiązanie w VAT lub podatku dochodowym może być wydana decyzja o odpowiedzialności solidarnej członka zarządu za długi spółki.

Fiskus nie chciał wydawać interpretacji w takiej sprawie, ponieważ rozstrzygałaby ona o skutkach podatkowych nie dla wnioskodawcy. Dotyczyłaby raczej uprawnień i obowiązków organu podatkowego w zakresie możliwości wydania decyzji o odpowiedzialności solidarnej członka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10332

Wydanie: 10332

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament