Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niższe zasiłki w biznesie i elektroniczne zwolnienia

30 grudnia 2015 | Prawo | Mateusz Rzemek
źródło: Rzeczpospolita

Kobieta nie dostanie już wysokiego zasiłku na działalność założoną tuż przed porodem, firmom łatwiej będzie kontrolować zwolnienia lekarskie.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać zmiany w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, które odczuje 1,5 mln osób prowadzących działalność gospodarczą i ponad 10 mln zatrudnionych na etatach.

Świadczenie liczone z 12 składek

Dla prowadzących działalność zmiana polega na modyfikacji zasad liczenia zasiłków chorobowych i macierzyńskich osób z krótkim stażem ubezpieczeniowym. Jeśli prowadzący działalność tuż po założeniu firmy i po przystąpieniu do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego podwyższy składkę do ZUS ponad minimalną, wynoszącą obecnie około 1 tys. zł, to będzie mógł liczyć na pełny podwyższony zasiłek dopiero po 12 miesiącach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10332

Wydanie: 10332

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament