Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komunikacja audytora z użytkownikami sprawozdań będzie lepsza

30 grudnia 2015 | Ekspert księgowego | Edyta Kalińska

Zmiany dotyczące poszerzonego raportowania biegłego rewidenta powinny pozytywnie wpłynąć na przebieg komunikacji między nim a inwestorami, bankami i osobami sprawującymi nadzór.

Kryzys finansowy bardzo mocno nadszarpnął reputację zawodu biegłego rewidenta i sprawił, że szeroko pojęci użytkownicy sprawozdań finansowych zaczęli się zastanawiać, czy to, że jednostka poddaje swoje sprawozdanie badaniu, jest realnym zapewnieniem o jego prawidłowości i rzetelności. Wywołało to ogólnoświatową dyskusję o roli biegłego rewidenta w zapewnieniu bezpieczeństwa i przejrzystości rynków finansowych.

Zarówno w Unii Europejskiej, jak i w USA podjęto wiele działań mających na celu podniesienie jakości rewizji finansowej oraz wzmocnienie roli biegłego rewidenta jako gwaranta tran- sparentności na rynkach finansowych.

Powstało wiele uregulowań dotyczących zasad badania sprawozdań finansowych na poziomie UE, a Polska, jako państwo członkowskie, jest zobowiązana dostosować się do nowych wymogów.

Komisja Nadzoru Audytowego (KNA) 1 kwietnia 2015 r. zatwierdziła odpowiednie uchwały Krajowej Rady Biegłych Rewidentów i sfinalizowała tym samym proces przyjęcia do polskiego porządku prawnego Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej, dos- tosowując polskie prawodawstwo do wymogów unijnych. W przypadku podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, które wykonują badania i przeglądy sprawozdań finansowych jednostek zainteresowania publicznego (JZP), międzynarodowe standardy dotyczące badań i przeglądów muszą być stosowane do badań...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10332

Wydanie: 10332

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament