Jak liczyć podatek, uzyskując dochody za granicą
Uwzględniona w poszczególnych umowach międzynarodowych określona metoda unikania podwójnego opodatkowania wpływa na wysokość daniny zapłaconej w Polsce od kwot uzyskanych poza jej terytorium.
Różnice występujące w systemach podatkowych poszczególnych państw mogą powodować powstanie zjawiska podwójnego opodatkowania dochodu. Przyczyną konkurencji różnych systemów podatkowych w przedmiocie opodatkowania tego samego źródła dochodu jest stosowanie przez poszczególne kraje dwóch zasad opodatkowania dochodów:
1. zasady źródła, zgodnie z którą opodatkowaniu w danym państwie podlegają dochody powstałe w tym państwie, niezależnie od miejsca siedziby jednostki (zasadzie tej odpowiada pojęcie ograniczonego obowiązku podatkowego),
2. zasady rezydencji, zgodnie z którą opodatkowaniu podlegają wszystkie dochody określonego podmiotu, który ma siedzibę na terytorium danego państwa, niezależnie od miejsca (źródła) ich powstania (zasadzie tej odpowiada pojęcie nieograniczonego obowiązku podatkowego).
Równoczesne zastosowanie obu tych reguł powoduje, że więcej niż jedno państwo rości sobie prawo do opodatkowania tego samego dochodu. Jedno z państw będące krajem siedziby (rezydencji) określonej jednostki będzie dążyło do objęcia opodatkowaniem wszystkich dochodów tego podmiotu, w tym również dochodów z zagranicy. Z kolei drugie państwo, w którym powstaje dochód, będzie zainteresowane opodatkowaniem tego dochodu na podstawie zasady źródła. Opisana sytuacja prowadzi do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta