Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Interpretacja musi uwzględniać pełną ocenę obrotu

30 grudnia 2015 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Paulina 
Gromadzka
źródło: materiały prasowe
Paulina 
Gromadzka

Obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych w sytuacji przekroczenia 100 tys. euro obrotu 
musi dotyczyć wszystkich transakcji zawartych w roku podatkowym 
z podmiotem powiązanym.

Spółka prowadzi głównie działalność budowlaną. Jej rokiem podatkowym jest okres kolejnych 12 miesięcy od 1 kwietnia, a zaliczki na CIT opłaca miesięcznie. Kapitał zakładowy spółki wynosi 200 tys. zł i jest podzielony na 400 udziałów o wartości nominalnej 50 zł. Właścicielami udziałów są wyłącznie osoby fizyczne, w tym prezes zarządu spółki. Z opisu wynikało, że obecnie jest właścicielem 180 udziałów o wartości nominalnej 90 tys. zł. Prezes prowadzi samodzielną działalność gospodarczą także w zakresie wykonywania tynków gipsowych. Prezes nabywa od spółki gips – po cenach rynkowych – o wartości przekraczającej w roku 100 tys. euro. Jednostkowe tran- sakcje nie przekraczają jednak brutto 10 tys. euro.

Podatniczka zapytała, czy ma obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej określonej w art. 9a ust. 1 pkt 1–6 ustawy o CIT dla każdej transakcji sprzedaży gipsu lub usługi w roku podatkowym zawartej pomiędzy spółką a jej prezesem.

Firma uważała, że co do zasady pomiędzy nią a prezesem istnieją powiązania, o których mowa w art. 11 ust. 5 ustawy o CIT. Jednak w jej ocenie obowiązek sporządzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10332

Wydanie: 10332

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament