Najpierw uszczelniajcie, potem wydawajcie
Jeśli deficyt sektora finansów publicznych nie przekroczy 3 proc., jest szansa na powrót inwestorów zagranicznych – prognozuje główny ekonomista BCC.
Stanisław Gomułka
Przedstawiam Państwu podsumowanie 2015 roku i prognozę na 2016 – zarówno dla gospodarki globalnej, jak i UE oraz Polski.
Najważniejsze fakty 2015 r. w skali globalnej i w UE
1. Powrót (po kilku latach) i utrwalenie się w 2015 r. stopy bezrobocia w kilku głównych gospodarkach świata na poziomie stosunkowo niskim, w dłuższej perspektywie zadowalającym. Dotyczy to przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, a w UE Niemiec oraz Wielkiej Brytanii.
2. Wyraźne obniżenie – ale w zasadzie wciąż kontynuacja – wysokiego tempa wzrostu PKB, głównych krajów w rodzinie emerging markets.
3. Wysoka podaż i (zgodnie z wcześniejszymi prognozami) kontynuacja spadkowej tendencji światowych cen surowców, przede wszystkim surowców energetycznych. Rezultatem była bardzo niska inflacja, a nawet niewielka deflacja cen całego koszyka dóbr konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych, Japonii oraz Unii Europejskiej. Ta tendencja zmusiła banki centralne w roku 2015 do podtrzymania w tych importujących surowce krajach bardzo niskich, niemal zerowych, stóp procentowych oraz pomogła podtrzymać stosunkowo dobrą koniunkturę gospodarczą. W krajach eksportujących surowce, m.in. w Rosji, skutkiem silnego spadku cen surowców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta