Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wolno szacować przychód przy aporcie z agio

30 grudnia 2015 | Ekspert księgowego
Przemysław 
Sołtysiak
źródło: materiały prasowe
Przemysław 
Sołtysiak

Organy podatkowe nie są uprawnione do określenia przychodu spółki wnoszącej aport z tytułu obejmowanych udziałów w innej wysokości niż ich wartość nominalna.

Z końcem września ukazało się pisemne uzasadnienie do głośnego wyroku NSA wydanego w składzie siedmiu sędziów z 20 lipca 2015 r. (II FSK 1772/13), dotyczącego możliwości szacowania przychodu w przypadku wniesienia aportu z nadwyżką emisyjną (tzw. agio). Pojawiły się również pierwsze wyroki NSA wydane już po ukazaniu się wskazanego orzeczenia.

Na czym polegał problem

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Do tej regulacji stosuje się odpowiednio art. 14 ust. 1–3 ustawy o CIT, który dotyczy z kolei uprawnienia organów podatkowych do szacowania przychodu z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, w sytuacji gdy ich cena znacznie odbiega od wartości rynkowej. Zdaniem organów podatkowych to odesłanie umożliwia im weryfikację wartości nominalnej udziałów określonych w umowie spółki, w przypadku gdy wartość nominalna obejmowanych udziałów znacznie odbiega od wartości rynkowej przedmiotu wkładu.

Konstrukcja z kodeksu

Kodeks spółek handlowych dopuszcza obejmowanie udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych po cenie emisyjnej wyższej od ich wartości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10332

Wydanie: 10332

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament