Czy wolno szacować przychód przy aporcie z agio
Organy podatkowe nie są uprawnione do określenia przychodu spółki wnoszącej aport z tytułu obejmowanych udziałów w innej wysokości niż ich wartość nominalna.
Z końcem września ukazało się pisemne uzasadnienie do głośnego wyroku NSA wydanego w składzie siedmiu sędziów z 20 lipca 2015 r. (II FSK 1772/13), dotyczącego możliwości szacowania przychodu w przypadku wniesienia aportu z nadwyżką emisyjną (tzw. agio). Pojawiły się również pierwsze wyroki NSA wydane już po ukazaniu się wskazanego orzeczenia.
Na czym polegał problem
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Do tej regulacji stosuje się odpowiednio art. 14 ust. 1–3 ustawy o CIT, który dotyczy z kolei uprawnienia organów podatkowych do szacowania przychodu z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, w sytuacji gdy ich cena znacznie odbiega od wartości rynkowej. Zdaniem organów podatkowych to odesłanie umożliwia im weryfikację wartości nominalnej udziałów określonych w umowie spółki, w przypadku gdy wartość nominalna obejmowanych udziałów znacznie odbiega od wartości rynkowej przedmiotu wkładu.
Konstrukcja z kodeksu
Kodeks spółek handlowych dopuszcza obejmowanie udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych po cenie emisyjnej wyższej od ich wartości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta